Inverterid

PÄIKESEENERGIA

Inverterid

Inverter ehk vaheldi on seade, mis käib kokku päikesepaneelidega. See on vajalik, et muuta päikesepaneelidest tulev alalisvool vahelduvvooluks.

Kogu elektrivõrk toimib vahelduvvoolul aga päikesepaneel suudab toota vaid alalisvoolu. Inverter muudabki elektrienergia meile sobivasse vormi. Põhjalik eeltöö inverteri valimisel on oluline sest see on investeering pikemaks ajaks – inverterite elueaks arvestatakse umbes 10-15 aastat. Garantii peale saab loota üldjuhul 5 aastat.

Inverter on vajalik, et tagada päikesepaneelide ohutus. Näiteks tunneb see ära isolatsioonirikke ja annab sellest kohe tarbijale teada. Erinevatel tootjatel on turvalisuse koha pealt erinevaid lisasid, näiteks Huawei on leidnud ka viisi, kuidas inverterid tuvastavad kaarleegi tekke. Mis funktsioone tänapäevane inverter veel omab? See on võimeline võrgu sagedust kontrollima ja tootlikkust vastavalt vajadusele optimeerima. Lisaks omab see väga vajalikku jahutusfunktsiooni, mis hoiab ära süsteemi ülekuumenemise rikke tõttu.

inverter fronius paigaldus

Enimkasutatud inverterid

Goodwe

goodwe inverter

  • Suudab toota ebavõrdselt ehk erinevaid faase erinevalt
  • Olemas nii hübriid kui tavaline võrguinverter
  • Tavaline võrguinverter odavam kui huawei
  • Suudab ka katkestuste ajal anda kolme faasi

 

Fronius

fronius inverter

  • Töökindel
  • Omab lisaks ekraani
  • Juhtumisväljundid tarbijate juhtimiseks

 

Inverterite tüübid

Off-grid inverter ehk elektrivõrgust sõltumatu (võrguvaba) inverter. See on mõeldud kohtadesse, kus muud elektrivõrku ei ole ning saadakse hakkama päikeseenergiaga. See lahendus on sõltumatu energiaolukorrast riigis ning tasuda ei tule ei lisaelektri ega erinevate võrgutasude eest. Et aga tagada elekter ka igas olukorras, vajab see lahendus kindlasti eraldi energiasalvestit.

On-grid inverter ehk võrguinverter on ühendatud elektrivõrguga. Kogu salvestatud energia, mida ise ära ei kasutata, müüakse edasi üldisesse elektrivõrku. Selle lahendusega kaasnevad erinevad liitumised ning tasud ning elektrijaam peab olema registreeritud elektritootjana.

Hübriidinverter, võimaldab päikesepaneelil kasutada akupanka. Hübriidinverteri akupanga olemasolul on võimalus tarbida elektrienergiat siis kui võrgutoide kaob. Kuna enda toodetud elekter on pea alati odavam elektrivõrgu omast, on see eriti mõistlik valik.

Millega inverterit valides arvestada?

Endale inverterit valides on oluline teada, et elektrilevil on olemas omalt poolt tunnustatud tootjate nimekiri. Seetõttu ei ole soovitatav tellida inverterit kuskilt kahtlaselt veebilehelt vaid eelistada teatud ja kvaliteetseid ettevõtteid. Muidu võib jääda olukorda, kus kulutatud on hulk raha, aga elektrilevi jutule ei võtagi. Mõistlik on enne ostu uurida ka inverteri mürataset. Kuna seade on kulukas ja kestab aastaid, peab eriti kindel olema, et see juba mõne päevaga oma häälega kodust elu häirima ei hakka.

Enne inverteri ostu mõtle ka läbi, kas soovid kohe või edaspidi soetada sellele juurde akupanga. See on vajalik, et säilitada elektrienergia ka katkestuste ajal. Kahjuks on nii, et kui kaob tagant tavaelekter, kaob ilma akupangata ka päikeseelekter. Samuti võimaldab akupank akudesse salvestatud elektrienergiat ära kasutada aegadel, kui päikesepaneelid pimedal ajal elektrit ei tooda. Tänu sellele saad maksimaalselt ära kasutada kõik päikselisel ajal toodetud energia ning vähendada läbi selle ka elektriarveid. Seega, kui soovid, et oleksid täielikult sõltumatu katkestustest või päikese puudumisest, vali kohe hübriidinverter, mis võimaldab akupanga paigaldamist. Pärast on ümbermõtlemine tunduvalt  kulukam.

Kindlasti on inverteri valimisel üks olulisi aspekte selle hind. Millest see sõltub? Enamasti saavad määravaks selle erinevad omadused nagu suurus, akuvalmidus ja kvaliteet. Küll ei saa alati panna võrdusmärki hinna ja kvaliteedi vahele. Häid tooteid on nii hinnaklassi madalamas kui kõrgemas otsas. Et leida endale sobivaim, on oluline teha uurimistööd. Internetist leiab rohkelt materjali ja hinnanguid erinevate toodete kohta. Samuti soovitame uurida kohalikelt inverterimüüjatelt seda, milliseid tooteid nemad hindavad ning millistega rohkem probleeme ette tuleb. Nii võid kindlam olla, et saad oma raha eest kvaliteetse inverteri.

Et saada endale aastateks parim lahendus, uuri ka seda, kas üldse ja mida pakub ostetava inverteri mobiiliäpp. Enamasti on kõikidel tootjatel hetkel võimalik äpist jälgida elektri hetketootlust. Kui soovid aga oma äpist rohkem infot kätte saada, saab inverterile paigutada  lisaarvesti ehk smart-meteri tänu millele saab juba rohkem statistikat kätte. Näiteks näeb sealt rohkem infot maja energiatarbe kohta kindlal hetkel ehk statistikat tarbimise ja ka tootmise kohta kellaajaliselt. Ka saab sealt näiteks välja lugeda, kui palju läheb kokkuvõttes majast elektrienergiat välja või tuleb lisaks päikeseenergiale sisse.

Inverteri paigaldamine

inverteri paigaldus

Inverteri paigaldamine on keeruline töö. Paneme kõikidele ostjatele südamele, et seda ise üritama ei hakataks. Eestis on olemas piisavalt elektrialaste teadmiste ja väljaõppega inimesi, keda appi paluda. Ise paigaldamine võib olla nii eluohtlik kui seadme eluiga tunduvalt vähendada. Inverter pannakse enamasti seinale ning see nõuab enda alla keskmiselt ühe ruutmeetri pinda. Võid küll valida vaiksema variandi, kuid paratamatult kaasneb inverteriga väike müra. Seetõttu soovitavad asjatundjad selle paigutada pigem kõrvalisse ruumi nagu esik, garaaž või hoone tehnoruum.

Inverter on vajalik, et muuta päikesepaneelidest tuleb alalisvool vahelduvvooluks. Inverteri valik on tunduvalt kergem, kui olete teadlik erinevatest tüüpidest ning omadustest. Soovitame alati ka teabe jaoks suhelda spetsialistidega ning kasutada neid ka inverteri paigalduse juures. Nii võid kindel olla, et saate seadme, mis kestab aastaid.

Tekkis küsimusi?

NÄIDISKOMPLEKTID

Päikesepaneelide näidiskomplektid ja maksumus

Oleme pannud kokku päikesepaneelide näidiskomplektid üldlevinuimatele paigladusviisidele ja pindadele, et aidata teil hinnata paneelide paigladuse mahtu ja hinnaklassi.